Mažinti, pakartoti, perdirbti – kas tai ?

PERFECT

REDUCE

REUSE

RECYCLE

Ką reiškia šie žodžiai? Lietuvių kalba yra tikrai sudėtinga, ir gan sunku rasti žodžius, kurie ne tik atitiktų reikšmę, bet ir būtų patrauklūs ausiai. Aš ilgai kankinau žodyną ir lietuviškai šiuos žodžius įvardinsiu MAŽINTI, PAKARTOTI, PERDIRBTI. Koks skirtumas tarp jų ? Kaip šie dalykai įtakoja mūsų aplinką?
REDUCE – MAŽINTI. Šis žodis jau savaime daug pasako apie save. MAŽINTI. Vartoti mažiau. Pavyzdžiui, norint mažinti vandens eikvojimą, reikėtų trumpiau praustis duše, kol aš muiluoju galvą, vandenį visuomet užsuku. Norint mažinti elektros išteklius, kompiuterį reikėtų išjungti, telefono kroviklį ištraukti iš rozetės, išjungti nereikalingas lempas. Nafta –  čia turėtume skirti ypatingą dėmesį ir daugiau vaikčioti pėščiomis, naudotis dviračiais, viešuoju transportu. Jei norite sumažinti raudonos mėsos vartojimą(gyvulių auginimui yra sunaudojama be galo daug vandens bei maisto išteklių) – valgykite daugiau vaisių bei daržovių. Taigi, MAŽINTI nieko nekainuoja. Tereikia tik šiek tiek pakeisti įpročius.
REUSE  – PAKARTOTI. Tikslesnis vertimas būtų pakartotinai panaudoti. Bet panaudoti tik tuos dalykus, kuriuos jūs jau turite. Pavyzdžiui aš, popierinius maišelius, į kuriuos būna sudedamos daržovės parduotuvėje,  panaudoju kompostui, Į specialią komposto dėžutę dedu popierinį maišelį ir į jį dedame augalines atliekas iš mūsų namų ūkio. Taip atliekos lengvai išsipila į komposto dėžę lauke, dėžutė neišsipurvina, nereikia naudoti vandens jos išplovimui. Įvairius stiklainius panaudojame šaldytam maistui, pavyzdžiui išsiverdame bolognese padažo, supilstome jį į mažus stiklainius, užšaldome ir kai nebūna laiko ilgam maisto gaminimui, naudojame šiuos iš anksto paruoštus padažus. Įvairias plastikines dėžutes naudojame maisto likučiams laikyti šaldytuve arba pavasarį aš naudoju šias dėžutes daigų auginimui.
RECYCLE – PERDIRBTI. Čia jau šiek tiek sudėtingiau. Ne visus išmetamus dalykus įmanoma perdirbti. Kai kurie visgi nukeliauja į šiukšlyną. Čia pagrindiniai dalykai, kurie gali būti perdirbami:
  1. Laikraščiai
  2. Aliuminio skardinės
  3. Plastikiniai buteliai
  4. Gofruotas kartonas
  5. Plieninės skardinės
  6. Stikliniai buteliai
  7. Žurnalai ir kitas popierius
  8. Baterijos
  9. Kompiuteriai
Taigi, kuris yra geriausias? MAŽINTI, PAKARTOTI, PERDIRBTI?
Perdirbimui dažnai sunaudojama daug išteklių (vandens) ir ne visi perdirbami dalykai yra panaudojami vėl. Pavyzdžiui, plastikiniai buteliai, neatgims naujais buteliais, bet perdirbtas plastikas gali būti panaudojamas plastikinių kibirų gamybai.
Pavieniui mažinimas, pakartojimas ar perdirbimas netenka prasmės. Tačiau sujungiant juos visus kartu, galime pasiekti tikrai nemažų rezultatų. Kai vartojimo MAŽINIMAS, nereikalingų daiktų PAKARTOTINIS panaudojimas, bei atliekų PERDIRBIMAS pataps mūsų visų gyvenimo būdu, mūsų planeta bus žymiai gražesnė ir saugesnė vieta gyventi.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s